Nieproszony gość na poddaszu? Chrupanie, szuranie i piski nie dają Ci spokojnie zmrużyć oczu podczas nocnego wypoczynku? To z całą pewnością harce wyprawiane przez kuny! Zanim jednak to niewielkie zwierzę zacznie kontrolować Twój spokój i będzie doprowadzało Cię do białej gorączki, skorzystaj z domowych sposobów na pozbycie się kuny z poddasza.
Obecność kuny na poddaszu ‒ czym się charakteryzuje?
Jest kilka elementów, które dosyć jednoznacznie wskazują, że na poddaszu zagnieździła się kuna. Wśród nich występuje:
- hałas ‒ który świadczy o bieganiu, skakaniu i drapaniu kun nad Twoja głową. Dziwne dźwięki dochodzące z poddasza to pierwsza oznaka, która powinna Cię zaniepokoić;
- ślady odchodów ‒ te można znaleźć przede wszystkim w miejscu, gdzie kuna bytuje. Charakterystyczny jest też paskudny odór wydobywający się z poddasza. Składają się na niego zarówno odchody kun, jak i gnijące resztki ich pokarmów, czyli zwykle truchła mniejszych zwierząt;
- zabrudzenia na elewacji ‒ kuna to zwierzątko sprytne i zwinne, które bez problemu wspina się po pionowych ścianach. Jeśli zatem zauważysz ślady łapek sięgające od dolnych warstw elewacji aż po dach, być może warto zajrzeć na strych i eksmitować taką lokatorkę.
Jak skutecznie złapać kunę?
Skoro już wiesz, że kuny zagościły w Twoim domu, trzeba przygotować się do ich usunięcia. Ale jak skutecznie złapać kunę na poddaszu czy strychu? Możesz obejrzeć kilka filmików w serwisie YouTube, które z pewnością przybliżą Ci temat, my jednak damy Ci kilka ważnych wskazówek już teraz.
- Sprawdź, czy kuna zareaguje na odstraszacze dźwiękowe, zapachowe lub świetlne choć najskuteczniejsze jest podrynnowe ogrodzenie elektryczne. Być może sama opuści Twój dom i nie zdąży wyrządzić poważnych szkód.
- Kunę należy złapać żywą. Jest to zwierzę pod ochroną, więc nie możesz jej zabić.
- Do złapania kuny wykorzystaj tzw. żywołapkę.
Żywołapka ‒ bezpieczny sposób na kunę
Żywołapka na kuny to jedna z najskuteczniejszych i najbardziej humanitarnych metod, które pomagają w złapaniu kuny. Oto instrukcja, jak złapać kunę w żywołapkę.
- Pułapkę żywołowną możesz nabyć w niektórych sklepach ogrodniczych lub budowlanych. Jej koszt wynosi kilkadziesiąt złotych. Możesz też wykonać ją samodzielnie. Jak zrobić żywołapkę na kuny? Przede wszystkim opracuj system automatycznego zamknięcia, który uaktywni się, gdy kuna znajdzie się wewnątrz pułapki. Pamiętaj o tym, by klatka była mobilna i dało się ją przetransportować z kuną w miejsce poza Twoim domem.
- Posiadanie żywołapki to tylko połowa sukcesu. Ważna jest również przynęta. Jak złapać kunę w żywołapkę? Musisz ją skłonić, by tam weszła. Najprostszym rozwiązaniem jest zapewnienie zwierzątku istnej uczty w pułapce. Rozsypane jajka, ryba, wątróbka, chleb z miodem czy trochę mięsa ‒ miks elementów z tej listy z pewnością zachęci kunę do odwiedzenia żywołapki. W sklepach można też kupić gotową granulowaną przynętę na kuny.
- Po takim przygotowaniu żywołapki kuna powinna bez problemu zostać złapana.
Co zrobić ze złapaną kuną?
Kiedy już wiesz, jak i na co złapać kunę do klatki domowym sposobem, dobrze też jest wiedzieć, co z nią później zrobić? Musisz pamiętać, że kuna to w Polsce zwierzę pod ochroną i należy się jej w pełni humanitarne traktowanie. Kiedy złapiesz kunę do pułapki, należy ją wywieźć w bezpieczne miejsce z dala od zabudowań i tam ją wypuścić.
Jak zabezpieczyć poddasze przed ponowną wizytą kun?
W pierwszej kolejności sprawdź, czy i jakie ewentualne szkody pozostawiła po sobie kuna. oczyść strych i w razie potrzeby zorganizuj naprawę uszkodzonych elementów dachu. Zadbaj też o to, by zminimalizować ryzyko ponownego wtargnięcia kuny na ten obszar: uszczelnij dach i wszelkie potencjalne punkty dostępu, a także regularnie sprawdzaj stan budynku. Szybkie wykrycie obecności kun zmniejsza późniejszy kaliber potencjalnych szkód.
Rozważ także zmianę izolacji na taką, z którą kuny absolutnie nie są za pan brat. Niezależnie od tego czy kuny zniszczyły niewielki czy spory fragment ocieplenia, najlepszym wyborem do naprawy będzie izolacja celulozowa. Jej specjalny dobór składników skutecznie odstrasza kuny.
