Ocieplenie dachu to jeden z ważniejszych elementów, które pozwalają zapewnić komfort termiczny w domu ‒ zarówno zimą, jak i latem. Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego to jednak zwykle pewne wyzwanie. Co zatem warto rozważyć? W jakich warunkach zdecydować się na konkretny rodzaj ocieplenia? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!
Czym ociepla się dachy w XXI wieku?
Na rynku funkcjonuje kilka skutecznych metod izolacji budynków. Wśród nich warto zwrócić szczególną uwagę na następujące.
Ocieplenie dachu pianką PUR
Pianka poliuretanowa to jeden z nowocześniejszych sposobów na izolację dachów. Stosuje się ją zarówno w budynkach prywatnych, domach jednorodzinnych czy w przypadku zabudowy przemysłowej. Po zaaplikowaniu pianka tworzy szczelną warstwę izolacyjną, która chroni zarówno przed uciekaniem ciepła, jak i wnikaniem wilgoci. Ogromnym plusem pianki PUR jest możliwość jej szybkiej aplikacji również w trudno dostępne szczeliny.
Ocieplenie dachu metodą wdmuchiwania granulatu
Granulaty, z jakich korzysta firma Celuterm, to głównie celuloza i wełna mineralna. Najczęściej wdmuchujemy je do pustych przestrzeni w dachu (te z kolei często występują np. w domach typu kostka lub na poddaszach nieużytkowych). Granulaty charakteryzują się tym, że rewelacyjnie wypełniają przestrzeń, bez kieszeni powietrznych, zapewniając tym samym dokładne, równomiernie rozłożenie materiału izolacyjnego a w efekcie bezmostkową izolację termiczną stropu.
Izolacja celulozowa
Korzystanie z celulozy to świetny pomysł z kilku względów. Jest to metoda ekologiczna, która sprawdza się w izolacji termicznej zarówno zimą, jak i latem. Dodatkowo wycisza również hałasy, dzięki czemu zapewnia idealny komfort akustyczny. Właściwości absorpcji wilgoci w celulozie sprawiają, że jest ona też materiałem dużo bardziej odpornym na ogień.
Jak wybrać najlepszą metodę ocieplenia?
Każdy z wymienionych materiałów i sposobów ocieplenia charakteryzuje się nieco innymi parametrami. Wybór zależy więc przede wszystkim od oczekiwań, jakie masz względem ocieplenia oraz warunków technicznych miejsca, które będzie ocieplane. Innymi słowy, zanim polecimy Ci konkretne rozwiązanie (jako to najlepsze dla Twojego dachu), zapytamy Cię o kilka kwestii, np.:
- Jaki typ dachu i przegrody będziesz ocieplać?
- Czy już istnieje jakaś warstwa termoizolacyjna w przegrodzie budowlanej, a jeśli tak, to jaki jest jej rodzaj?
- Czy dach będzie ocieplany od zewnątrz czy od wewnątrz?
- Czy zależy Ci wyłącznie na kwestii izolacji termicznej, czy może równie istotna jest izolacja akustyczna?
- Jak grubą warstwę izolacyjną potrzebujesz, ewentualnie jak gruba warstwa jest możliwa do zastosowania w przypadku Twojego dachu?
- Jaki współczynnik przenikania ciepła (czyli izolacyjność) potrzebujesz uzyskać?
Kluczowe czynniki decydujące o wyborze metody ocieplania dachu
Co zatem najbardziej wpływa na to, jaki rodzaj ocieplenia zostanie wybrany?
- Rodzaj dachu ‒ jego konstrukcja, wielkość, ale też przeznaczenie poddasza. Inaczej podejdziemy do ocieplenia dachu w przypadku poddasza użytkowego, inaczej będzie przy strychu nieużytkowym, a jeszcze inną formę zaproponujemy przy stropodachu. Podobny wpływ będzie miała kwestia skomplikowania konstrukcji dachu: im bardziej złożona będzie jego geometria, tym większe prawdopodobieństwo zapotrzebowania na metody elastyczne (np. piankę PUR, która wypełni wszystkie trudno dostępne szczeliny).
- Budżet ‒ nie ukrywamy, że są metody izolacji dachu, które są tańsze (np. wełna w rolce), ale jednocześnie ze względu na sposób ułożenia oraz konstrukcję dachu mogą wymagać położenia grubszej warstwy-dla nich alternatywa są wdmuchiwane granulaty wełny i celulozy które doskonale przylegają do powierzchni. Są też metody nieco droższe (np. pianka PUR), ale z kolei te odznaczają się szybką aplikacją i długotrwałą szczelnością. W budżecie inwestycyjnym warto też wziąć pod uwagę temat ewentualnej konserwacji izolacji w przyszłości.
- Warunki atmosferyczne i wilgoć ‒ ważna jest także kwestia tego, z jak dużą wilgocią izolacja będzie musiała sobie radzić na co dzień.
Jak uniknąć błędów w wyborze odpowiedniego ocieplenia?
Wybór odpowiedniej metody izolacji powinien być dostosowany zarówno do warunków technicznych konkretnego budynku i jego dachu, jak i potrzeb oraz oczekiwań inwestora. Aby jednak uniknąć błędów i zagwarantować najbardziej optymalne rozwiązanie, skorzystaj z pomocy doświadczonej ekipy specjalistów!
Zajmujemy się ocieplaniem już od kilkunastu lat. W tym czasie widzieliśmy już bardzo dużo różnych budynków. Znamy też najnowsze technologie ociepleniowe, jak i te które sprawdzają się u naszych klientów od lat. Dzięki temu możemy polecić Ci rozwiązanie, które zda egzamin również w przypadku Twojego dachu.