Obecność kuny na poddaszu domu może prowadzić do poważnych uszkodzeń, również tych, które wpływają na bezpieczeństwo całego budynku. Przyjrzyjmy się zatem, na co zwracać uwagę, jakie konkretne szkody mogą wyrządzić te niewielkie, lecz sprytne drapieżniki, a przede wszystkim jak zapobiegać tego typu sytuacjom. Dowiedz się, jak uchronić swój dach przed kunami!
Dlaczego kuna wprowadza się najczęściej na dach?
Kuny w swej naturze poszukują do zamieszkania miejsc ciepłych, przytulnych i bezpiecznych. Dachy i poddasza są zatem wręcz idealnym środowiskiem, które świetnie wpisuje się w wymagania tych małych drapieżników i stanowi dla nich wymarzone schronienie, szczególnie w chłodniejszych porach roku. Dodatkowo kuny są na tyle zwinne, że bez problemu dostaną się do tych miejsc przez niewielkie szczeliny, nawet te wysoko osadzone w konstrukcji całego budynku domu.
Jak kuna niszczy dach?
Jeśli na Twoim poddaszu zagościły kuny, czym prędzej zareaguj, by się ich pozbyć. Im dłużej z tym zwlekasz, tym zniszczenia mogą być większe. Stan jakich elementów koniecznie należy sprawdzić?
- Izolację termiczną ‒ to materiał, który kuny lubią wykorzystywać do budowania swojego gniazda. Dodatkowo niektóre izolatory są dla kun świetnym narzędziem wspomagającym higienę, drapanie ciała itp. Zepsuta izolacja to nie tylko kiepskie utrzymywanie ciepła w domu. To także wyższe koszty za ogrzewanie!
- Kable ‒ instalacja elektryczna, która znajduje się w pobliżu miejsca gniazdowania kun na poddaszu również mogła paść ofiarą ostrych zębów tych drapieżnych istot. Czy jest to niebezpieczne? Jak najbardziej! Uszkodzona elektryka to bezpośrednie ryzyko pożaru!
- Konstrukcję drewnianą dachu ‒ uszkodzenia w tym zakresie mogą wymagać bardzo kosztownych napraw. Pomyśl, że kuna może podgryzać elementy, na których opiera się cały ciężar dachu! Brzmi to niezbyt bezpiecznie. Oprócz tego uszkodzenia w obrębie pokrycia dachowego mogą przyczynić się do przecieków wody z zewnątrz budynku.
- Odprowadzenie wody i jego drożność ‒ a propos wody, kuna może także zatkać odpływ rynien, który, niewłaściwie działając, może doprowadzić do zalania ścian zewnętrznych, a nawet fundamentów.
Weryfikacja tego, jak bardzo kuny „czuły się jak u siebie” na Twoim dachu pozwoli ustalić, co wymaga naprawy. W zależności od zaawansowania problemu, możesz potrzebować kilku ekip specjalistów: elektryków, dekarzy, stolarzy czy fachowców od naprawy ociepleń. W pierwszej kolejności należy się jednak pozbyć kun. Tu można skorzystać albo z pomocy firmy, która się tym zajmuje zawodowo, albo samodzielnie zastosować tzw. żywołapkę. To ważne, by kuny złapać w sposób humanitarny i bezpieczny, gdyż zwierzęta te są pod ochroną. Można również zastosować podrynnowe ogrodzenie elektryczne które skutecznie zablokuje kunie powrót na poddasze gdy już raz je opuści (np. na wieczorne łowy). Warto też pomyśleć o tym, by przed naprawami porządnie oczyścić okolice dachu, w których mieszkały kuny.
Ile kosztuje naprawa dachu po kunie?
Nie ma reguły, według której można precyzyjnie i w jeden sposób wycenić koszt naprawy dachu po inwazji kun. Wszystko zależy od tego, jak duże są zniszczenia. Naprawa samej izolacji może wynieść kilkanasście tysięcy złotych, jednak w przypadku gruntownego remontu, łącznie z więźbą dachową czy pokryciem dachu, trzeba liczyć się z kosztami rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na takie sytuacje warto się zatem ubezpieczyć! Sprawdź już dziś, czy Twoja polisa zakłada odszkodowanie w przypadku uszkodzenia dachu przez kuny.
Prewencja ‒ jak zapobiegać obecności kun na dachu?
Mówi się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć i rzeczywiście, biorąc pod uwagę ilość zniszczeń, jakie kuna może spowodować w jednym dachu, coś w tym jest. Co zatem robić, by naprawa dachu po kunie nie była konieczna?
- Uszczelniaj, zabezpieczaj dom. Pozbądź się wszelkich otworów, które mogą stanowić potencjalne miejsce wejścia kuny na dach, poddasze czy do piwnicy.
- Dbaj o uporządkowaną przestrzeń wokół domu. Kuny lubią zarośla, składowane drewno, gałęzie, hałdy niepotrzebnych kamieni czy przedmiotów ogrodowych ‒ wszędzie tam mogą się z powodzeniem ukryć. Porządek to prosty sposób, by ograniczyć im tę możliwość.
- Pomyśl o izolacji, która w naturalny sposób odstrasza kuny. Materiałem, który świetnie się do tego nadaje, jest celuloza. Nasącza się ją specjalnymi substancjami, które podrażniają śluzówki takich zwierząt jak kuny, stąd omijają one miejsca ocieplone celulozą szerokim łukiem.
- Odstraszaj potencjalne szkodniki. System, który sprawdza się na terenach, które naturalnie są zamieszkiwane przez kuny, to elektryczne ogrodzenie podrynnowe. Skutecznie odstrasza ona kuny przed wejściem na dach. Dobrze zamontowany może być słusznym rozwiązaniem w walce z kunami.
Kuny, choć są urocze z wyglądu, dzięki swojej zwinności potrafią sporo napsocić. Jeśli nie chcesz się denerwować i inwestować w naprawy szkód wyrządzonych przez kuny, zadbaj o skuteczne zabezpieczenie swojego domu już teraz!
